KOYUNLU FATİH CAMİİ

Niğde Koyunlu Kasabasında bulunan Fatih Camii’nin temeli 6900 m2 arsa içinde 430 m2 üzerine inşa edilmiş; çift minareli, bir büyük kubbe, üç orta kubbe ve beş küçük kubbelidir, tek şereflidir.

İç dekorasyonu Kütahya çinisiyle kaplı ve Nevşehir kesme taşından, minber ve mihrap ahşap el oyma işçiliği ile yapılmıştır. Alemler altın varak kaplamadır. İç kısım Osmanlı teczinat motiflerine uygun şekilde yapılmıştır. Dış kısmında ise tek kubbeli şadırvanı bulunan peyzajı özenle yapılmış avlusu mevcuttur.

Camiinin banisi Merhum Osman Nuri Önügören’ dir. Camiinin temeli 1990 yılında Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından atılmıştır ve inşaatı 1.5 yıl gibi kısa sürede tüm masrafları Osman Nuri Önügören Bey tarafından karşılanarak yapılmıştır. Camiinin açılışı 1991 yılında yine Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından gerçekleştirilmiştir.

Koyunlu Fatih Camii külliyesinde camiinin banisi Osman Nuri Beye ait 3 katlı bir ev, imam ve hocalar için 4 adet dairelik lojman, Kuran Kursu binası, mutfak ve müştemilatı, kütüphane, bilgisayar ve sinevizyon odası, erzak deposu, yemekhane ve yatakhaneler, ofis ve sohbet odası, sohbet için 2 adet çardak ve gasilhane bulunmaktadır. Ayrıca cenaze namazı kılma alanı bulunmaktadır.

Camiinin kubbe kurşunlarındaki hatadan dolayı 2016 yılında tekrar bir işleme tabii tutulup Mahmut Önügören tarafından yaptırılmıştır. Mevcut 21 ton kurşun sökülerek yerine 36 ton kurşun takılmıştır. Alemleri ise altın varak kaplama yaptırılmıştır.

Medrese olarak da hizmet veren Koyunlu Fatih Camii öğrencilerine eğitim vermeye devam etmektedir.