KURBAN

2023 Kurban’da da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Kamerun’dayız! Kamerun’un Orta Afrika sınırında bulunan yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı Garoua Boula Mülteci Kampı’nda kurban faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Savaştan kaçan Müslüman kardeşlerimiz ile emanet aldığımız kurbanları paylaşacağız. Kestirdiğiniz hayvanların kesim ve dağıtım işlemlerinin fotoğraf ve videosunu tarafınıza ulaştırıyoruz. Siz de bağışta bulunun, kurbanlarınız bayram yaşatsın!

Kurban, Müslümanlar arasında kardeşliği ve dayanışmayı arttıran, Müslümanların Allah’a yakınlaşmasına vesile olan bir ibadettir. Yüce Allah’a teslimiyetin bir göstergesi olan ve O’na bağlılığımızın artmasını sağlayan Kurban ibadeti ile Müslümanlar arasında uhuvveti güçlenmektedir.

Bu bilinç ile Adil Efendi İlim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı olarak yurtiçinde ve yurtdışında kurban kesimi yapmakta ve bunları ihtiyaç sahiplerine, yetimlere, muhacirlere, kimsesizlere ve mağdurlara ulaştırmaktadır.

Kurban demek Allah’a yakınlaşmak demektir. Cenab-ı Hak Hac Suresinde: “Biz, büyük baş hayvanları da sizin için Allah’ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu halde onlar, ayakları üzerine dururken üzerlerine Allah’ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yan üstü yere düştüklerinde ise, artık (canı çıktığında) onlardan hem kendiniz yiyin, hem de ihtiyacını gizleyen-gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları biz, şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik. -22/36-

Bizler de kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak amacıyla kesimleri Afrika-Nijer ve Sudan-Uganda-Etiyopya’da yapmaktayız.