MAHMUT ÖNÜGÖREN

03.03.1962 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde doğan Mahmut Önügören, 5 çocuklu ailenin 3. çocuğudur. Okul hayatına 1968 yılında Fatih İlkokulu’nda(Taş Mektep) başladı. Ardından İstanbul İmam Hatip Lisesi(1973-1981), devamında ise Kuveyt Üniversitesi Arapça Dil Bölümü(1982-1984), Kuveyt Üniversitesi İş İdaresi Bölümü(1983-1985), Boces Education-Fairpot, New York U.S.A’ da(2001-2001) eğitimlerini tamamladı.

1987 yılında Burdur’da kısa dönem askerliğini tamamlayan Mahmut Önügören, 1988 yılında Huriye Hanımefendi ile evlendi. Bu evlilikten 5 evlâdı dünyaya geldi.

İş hayatına 1980 yılında Emek Ticaret A.Ş.’nin kurucu yönetim kurulu üyeliği ile başladı.Yurtiçi ve yurtdışında başarılı ticari faaliyet gösteren birçok şirketin kurucusu veya kurucu ortağı oldu. Afrika Kıtası’nda özellikle Sudan ve Güney Afrika’da birçok ticari, sosyal ve yardımlaşma faaliyetlerinde bulundu. Bunlara ilâveten Adil Efendi Vakfı’nın(ADEV)Mütevelli Heyeti Başkanı olan muhterem babaları Osman Nuri Önügören Beyefendi Rahmet’i Rahman’a kavuşunca, Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini üstlendi.

Kısa adı MÜSİAD olan Müstakil  Sanayici ve İşadamları Derneğinin ilk yıllarında yurtiçi ve yurtdışı teşkilatlanma çalışmalarında aktif rol üstlendi. Uluslararası Teknolojik Araştırma Vakfı(UTESAV) Kurucu üyesi oldu. Sadece ülkemizde değil en uzak Müslüman coğrafyalarında ki kardeşlerimizin yardımına koşmayı hayatı müddetince kendisine ilke edindi ve bu yolda bizzat canla başla çalıştı.

Mahmut Önügören, yardıma ihtiyaç duyan mazlum coğrafyalara, ağabey şefkatini ve kardeş elini, her daim en ön saflarda uzatmıştır. Ülkemizde yardıma muhtaç ailelere ve aziz milletimize hayırlı birer evlât olmak isteyen talebelere destek vermekten hiçbir zaman geri kalmamıştır.

İyi derecede Arapça ve İngilizce bilen  Mahmut Önügören ticari faaliyetlerini MON YATIRIM A.Ş. ile sürdürmektedir. MÜSİAD, IBF, DEİK gibi oluşumlarla da ticari ve sosyal  faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca ADEV, TADD, İlim Yayma Cemiyeti, Birlik Vakfı, Gönüllüler Derneği, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı gibi kuruluşlar ile Asya’dan Afrika’ya yardıma muhtaç ve desteğe ihtiyacı olan her Müslüman’ın yardımına koşmaktadır. Türkiye’de Niğde ilimizin Mikrofinans Şubesinin hamiliğini üstlenerek Niğdeli Ev hanımlarına destek sağlanmasına da yardımcı olmaktadır.

Pek çok hayırlı hizmete öncülük eden ve yol gösterip teşvik eden Mahmut Önügören Beyefendiye Allah’dan(CC) sağlık, afiyet, huzur ve mutluluk dolu uzun bir ömür diliyoruz.